THROUGH JANUARY, 2020

1 GCHP CH Oeste’s In The Name Of Love (M) 9305
Havanese
P Odette/M King/B Odette/R Schindler/T Mcfadden/J Vogel
2 GCH CH Pequest Wasabi (M) 7586
Pekingese
S Middlebrooks/I Love/D Fitzpatrick/P Steinman
3 GCHP2 CH Hill Country’s Puttin’ On The Ritz (M) 7566
Pugs
C Koch
4 GCHP CH Sharin Nick Of Dynasty Rc Kennel (M) 6824
Siberian Huskies
H Tang
5 GCHP CH Pinnacle Kentucky Bourbon (F) 6744
Whippets
K Latimer/J Descutner/N Shaw/J Smithey/C Smithey
6 GCHP CH Syringa – Akadia The Corsair (M) 6125
Shetland Sheepdogs
T Crady/K Rickard/D Sirdofsky
7 GCH CH Monocacy Bend’s Waterford (M) 5388
English Foxhounds
T Koerber/S Nordstrom
8 GCHP2 CH Rivendel’s Barefoot Bandit (M) 5373
Schipperkes
A Halterman/S Middlebrooks/Z Truesdale/W Truesdale
9 GCHG CH Diamond Gold Majesu Pisko Bulls (M) 5154
Bulldogs
K Gordon/E Lima/N Chavez/J Flores
10 GCHG CH Wingfield ‘N Chebaco Here And Now (F) 5143
Setters (English)
P Coller/D Coller/E Hackett
11 GCHP CH Marquis’ Hermes V Kenlyn (M) 4937
German Shepherd Dogs
L Oster/D Schneider/K Boyles/P Dukeman
12 GCHS CH Crivitz Humphrey Bogart Von Diable (M) 4713
Standard Schnauzers
A Shaffer
13 GCHS CH Ellenside Red Ike At Eskwyre (M) 4485
Lakeland Terriers
T Fayram/C Fayram/L Miodonski
14 GCHB CH Vanderbilt ‘N Printemp’s Lucky Strike (M) 4242
Samoyeds
J Elford
15 GCHG CH Broken Rd’s Can We Talk At Prunehill CGC (F) 4103
Chinese Shar-Pei
M Davis
16 GCHP2 CH Cinnibon’s Bedrock Bombshell (F) 3987
Boxers
K Robbins/C Robbins/B Wagaman/D Caywood
17 GCHS CH Polar Mist Kick Up The Party (M) 3554
Samoyeds
L Blue/K Horton
18 GCHS CH Doubloon’s Extreme Gamer (M) 3479
Soft Coated Wheaten Terriers
E Landa
19 GCHS CH Foxtail’s Race To The Finish (M) 3326
Beagles (over 13 in.)
S Berndt-Smith/D Smith/W Alexander
20 GCHG CH Foxwoods Ivywood All Hallows Eve (F) 3281
Spaniels (English Cocker)
K Lyons/D Mauterer
21 GCHG CH Cerise Bonanza (M) 3192
Spaniels (English Springer)
D Cherry/K Huber/H Huber
22 GCH CH Ta-Jon’s It’s Raining Sugar (F) 3109
Maltese
D Hunter
23 GCHG CH Alpine’s Lbk Living On The Road BCAT DS CGC (M) 2953
American Staffordshire Terriers
E Thomason/L Keller/A Tighe/K Thomason
24 GCHG CH Foley’s Frat Party CGC (M) 2786
Spaniels (Cocker) ASCOB
N Foley/S Carter/E Duggan
25 GCH CH Roclyn Brew Ha Ha (M) 2769
Setters (Irish)
C Stanford/N Slohin
26 GCHG CH Wynmoor Interstellar (M) 2741
Spaniels (English Springer)
E Kerfoot/J Hayes/P Peterson/C Vose/R Parchman/T Lauer
27 GCH CH Mystic Suntime Everclear (F) 2625
Shetland Sheepdogs
T Robinson/N Yadong
28 GCH CH Hampton Ct Broxden Dropthe Mic (M) 2517
Fox Terriers (Smooth)
V Malzoni/A Booth/P Booth
29 GCHG CH Rummer Run Maximus Command In Chief (M) 2513
Boxers
S Anderson/A Anderson/L Dissinger
30 GCHG CH Hollyhunt Not By Chance (M) 2462
Setters (Gordon)
K Stout/M Hunsinger/C Hunsinger
31 GCHP CH Oceano Darbydale’s Xecutive Decision (M) 2347
Newfoundlands
K Wortham/C Bergmann/M Price
32 GCHG CH Siimline’s Love Legacy Truth (M) 2328
Lhasa Apsos
S Giles/K Paju/V Muttik
33 GCHG CH New Years Somerset Single Barrel Batch (M) 2251
Brussels Griffons
R Pereira/R Peralta/R Peralta
34 GCH CH Mephisto Dances With The Devil (F) 2225
Boxers
M Yeadon/P Yeadon/M Pinsker
35 GCH CH Woodside’s Arabella (F) 2201
German Shepherd Dogs
K Swecker-Thacker
36 GCHG CH Brightluck Money Talks (M) 2201
Welsh Terriers
K Bailey/J Mcbrien
37 GCHS CH G & W Avalons Ace’s Guardian Of Hugo CGC (M) 2172
Bouviers des Flandres
J Guido/S Bowman/S Wieczor/S Mcdaniel
38 GCH CH Stonehaven Bayshore Secret Sauce (F) 2146
Australian Shepherds
R Johnson/J Baylis/J Margeson/J Dale-Margeson/A
39 GCHG CH Carmel Sky High Wish Upon A Star (F) 2135
Miniature Schnauzers
M Jacobs/M Lande/S Soos-Kazel/C Ewer/Y Phelps
40 GCHG CH Bret D N Adventureland Star Coach (M) 2113
Dalmatians
J Bachey/M Zink/K Tomchek/J Shupp
41 GCHB CH Starline Windborn Classique (F) 2073
Whippets
J Truitt/J Zolezzi/L Wilson-Paust/L Lawrence
42 GCHP CH Torrid Zone Smoke From A Distant Fire BN RN (F) 1988
Portuguese Water Dogs
B Mercier/M De Fore
43 GCHS CH Dreamland’s Game Changer (M) 1940
Chow Chows
C Chandler/M Brantley
44 GCHS CH Wynot Let It Be (M) 1791
Border Terriers
K Shorter/K Fitzpatrick/K Richardson
45 GCH CH Hightide Tarquin Venus (F) 1786
Poodles (Standard)
M Galloway/C Manelopoulos/R Corbin
46 GCHB CH Snowmist Fresca Crystalfountan (F) 1751
Siberian Huskies
K Ramey-Leblanc/H Shimizu
47 GCHP CH Rivergroves The Name Of The Game (M) 1737
Great Pyrenees
J Boyd/G Yeekeow/S Yeekeow
48 GCHP CH Tradewind’s Ida Bomb JH CA (M) 1718
Vizslas
M Bickley/F Bickley/I Kavafian
49 GCHB CH Tamarin Tattoo (M) 1717
Affenpinschers
L Mcingrale Brown/D Girouard
50 GCH CH Sidekick’s Life Is A Highway (M) 1702
Grand Basset Griffon Vendeens
J Brown/B Humphrey
51 GCHS CH Zackshine Boy De La Pomme (M) 1702
West Highland White Terriers
P Jaruthavee/F Askin
52 GCHG CH Karnovanda’s Stephen Coldbear (M) 1688
Siberian Huskies
D Thacker/D Beckman
53 GCH CH Teenage Dream Of Hangaram (M) 1684
Pomeranians
S Hwang
54 GCHP CH Gwencalon’s Tam O’Shanter (M) 1680
Beagles (over 13 in.)
K Friend/W Friend
55 GCHB CH Passport Sunkissed It’s A Yes From Me Bonchien (M) 1664
Manchester Terriers (Toy)
K Henry/D Denney/K Miller
56 GCHP CH Skyline Summerwind Order in the Court (M) 1644
Keeshonden
J Hargis/J Hargis/S Cullen/K Cullen
57 GCHB CH Coventry A Million Reasons (F) 1519
Pembroke Welsh Corgis
A Geremia/D Salow
58 GCHS CH Isaby De Terra-Blue (F) 1505
Pyrenean Shepherds
D Clayton
59 GCHP2 CH Dream Hi’s Don’T Hate The Player Hate The (M) 1499
Brittanys
T Rickard/L Rickard/K Rickard/T Crady
60 GCHB CH Irvonhill Voignier (M) 1465
Fox Terriers (Wire)
G Herrick/N Herrick/R Carusi
61 GCHP CH Oles Ognennij Zver CGCU (M) 1427
Black Russian Terriers
D Hawkes/R Hawkes
62 GCHG CH Sandbar’s Hardcore Hank MH (M) 1413
Retrievers (Chesapeake Bay)
D Baker/A Levy/A Barouche
63 GCHP CH Sky Acres Maximum Altitude (M) 1359
Belgian Tervuren
M Edling
64 GCH CH Exact Classic Tulsa (M) 1349
Bulldogs
A Gatt/L Gatt
65 GCHP CH Danfour Keep The Madness Rolling (M) 1317
Poodles (Miniature)
N Munneke/B Bird
66 GCHS CH Republik’s Murder She Wrote (F) 1305
Norwegian Elkhounds
M Kenton
67 GCH CH Longvue Buonaire Daredevil With Tailsup (M) 1302
Airedale Terriers
A Clyde/P Weinberger/L Weinberger/L Buonauro
68 GCHG CH Artic Sun’s Pursuing The Dream JH (M) 1280
Retrievers (Flat-Coated)
D Brown/S Brown/J Mueller
69 GCH CH Razzle’s The Devil Made Me Do It (M) 1270
Retrievers (Golden)
C Meddaugh/T Struble
70 GCHG CH Hajji’s Dancing In The Moon Light JC (M) 1265
Salukis
G Thornton/L May/M Mccowen
71 GCHS CH Frontier’s A Fist Full Of Dollars (M) 1235
Brittanys
D Trezise/R Leale
72 GCHP CH Agha Djari’s Fifth Dimension Of Sura (M) 1225
Afghan Hounds
S Neill/J Souza-Bartlett/C O’Connor
73 GCHP CH Millenniums Ain’T No Stopping Us Now RN FDC (M) 1190
Mastiffs
T Plezbert/C Jones
74 GCHG CH High Ridge He’s So Full Of Himself (M) 1172
Bichons Frises
C Fellbaum/M Greif/J Rubin/S Sommer
75 GCHG CH Protocol’s Every Little Thing She Does Is Magic (F) 1157
Doberman Pinschers
M Moriarty/K Moriarty/J Mullins/K Mullins
76 GCHB CH Karisma The Boys Are Back In Town (M) 1154
Silky Terriers
S Hsieh/K Gilbert/P Laperruque
77 GCHG CH Pawcific I Walk With The King PT CAA BCAT (M) 1124
Cardigan Welsh Corgis
E Barnhart/M Mizelle
78 GCH CH Heywire N Deep Harbor Love That Dirty Water CD (F) 1108
Pointers (German Wirehaired)
L Friess/J Jacobs/B Brawn
79 GCH CH Moonrysn’s Doheny Beach JH (F) 1103
Spaniels (Clumber)
J Wickwire/J Sutherland/R Wickwire/L Wickwire
80 GCHS CH Chaselands Mathew Moss (M) 1103
French Bulldogs
N Shaw/C Howard
81 GCHG CH Barnstorm Blue Blood Royalty By Dzine (M) 1080
Tibetan Terriers
D Planche/M Lafler/M Demers/P Bernardo
82 GCHG CH Protocol’s I Came I Saw I Sparkled CA (F) 1068
Doberman Pinschers
J Mullins/K Mullins
83 GCHG CH Dawin Steal My Heart (M) 1061
Poodles (Standard)
L Campbell
84 GCHG CH Dunhill Thunderbolt (M) 1056
Bearded Collies
V Shafer/S Shafer/R Harrington/K Harrington
85 GCHG CH Bagatelle Moonlight Drive (F) 1050
Old English Sheepdogs
R Corbett/B Charest/J Charest
86 GCHG CH Kelsey’s Gran Torino BN RA CGC (M) 1049
Rottweilers
C Gilden/K Gilden
87 GCHB CH Lacomtesse Lucifer Morningstar (M) 1047
German Shepherd Dogs
S Comeau/D Comeau/R Paquette
88 GCHS CH Dark Moon’s Black Tri Affair (M) 1029
Basenjis
V Predale/J Predale
89 GCHS CH Legion Of Boom De Bejaune (M) 1027
Briards
J Deaver/M Warcholik/P Weinmeister/M Weitz
90 GCHB CH Timeless Slice Of Life (F) 1026
Miniature American Shepherds
K Keller-Ross
91 GCHB CH Point Dexter V. Tani Kazari (M) 1024
Affenpinschers
F Ott/J Rahn
92 GCHB CH Lakesydes Dancing In My Underwear At Misty (F) 1022
Retrievers (Golden)
L Schultz/J Corral
93 GCH CH Solivia’s Decisions, Decisions (F) 1013
Pointers
D Brown/K Brown/T Bradley/A Cullen-Tormey/J Mcconnie
94 GCHS CH Jetoca’s Twistin’ The Night Away (M) 1007
Retrievers (Golden)
J Caruthers/D Nelson/J Zingula/J Rosenkoetter
95 GCHS CH Conestoga Aberdeens Addicted To Love (M) 980
Otterhounds
A Mcilwaine/J Mcilwaine/W Plucheck/S Plucheck
96 CH Singh Nazira Some Enchanted Evening (F) 977
Afghan Hounds
T Richmond/J Banker
97 GCH CH Nikaluk N Koba’s Shall We Dance? (F) 972
Siberian Huskies
K Wall/S Wall
98 GCHS CH La Bete Quintessential Gentleman at Lecirque (M) 963
French Bulldogs
A Geremia/B Hamman/P Photos
99 GCHS CH Empyrean Copperridge Paint By Numbers (F) 963
Australian Shepherds
S Blanco/L Howard
100 GCHG CH Protocol’s To The Victor Go The Spoils CAA (M) 961
Doberman Pinschers
J Mullins/K Mullins