National Owner-Handled Series - Top 100 (Overall - Every breed)
From: 09/21/2023 To: 12/31/2023 |
||||
1 |
GCHS CH Ferlin Gizmo's Worth It All |
Linda M Ferris/Kathie Timko/Evelyn Shoemaker |
Affenpinscher |
1540 |
2 |
GCHB CH Kinloch So There! |
Linda C Layfield/Adam E Kucera |
Setter (Irish) |
1255 |
3 |
GCHS CH Sentry's Get Back CGC TKN |
Lisa Moller/Dale Moller |
Chinese Shar-Pei |
1115 |
4 |
GCHS CH Corral West Fancy Like Applebee's On A Date Night BCAT CGC TKN ATT |
Sherry MacLennan/Stacie Toft-DeVore |
Portuguese Podengo Pequeno |
1010 |
5 |
GCHG CH Windfall Adesa 3 Wire Winter @ Emerald Mtn CD RN FDC |
Elisabeth Dennehy/Kris Hayko/Bobbi Kinley-Blewett |
Bernese Mountain Dog |
995 |
6 |
GCHS CH Nicairn Aegon Hjo Got The Spirit |
Nicola Higgins |
Cairn Terrier |
940 |
7 |
GCHS CH Seneca's I'Ve Been To The Mountaintop RE ACT1 ACT1J CGC TKN |
Jackie Horton/Keith Horton |
Spaniel (Cocker) Black |
930 |
8 |
GCHB CH Allante's Always Kiss Your Dog |
Jeri Kissling/Bobby Kissling |
Keeshond |
880 |
9 |
GCHB CH Haltmeier N Sunrise's I'M Heart To Resist |
Melissa Dreyer/Amy Brent/Robin Erica Massingill/Pat Renee Haltmeier-Comly |
Great Dane |
860 |
10 |
GCHG CH Notorious Bombay Sapphire And Tonic |
Ms. SONYA RATLIFF |
Pomeranian |
815 |
11 |
GCHS CH Surefyre's Let's Be Frank |
Constance Bartlett/William Bartlett/Nick Metcalf/Hannah Metcalf |
Border Terrier |
810 |
12 |
GCHP CH Piccadil's The Greatest Showman Come Alive SIN SEN |
Janet York |
Cavalier King Charles Spaniel |
785 |
13 |
GCHP2 CH Lk Michigan I'M Your'S |
Marcie Boomsliter/Marcie Boomsliter/Rick Boomsliter |
Australian Shepherd |
780 |
13 |
GCHP CH Paintabull I'm the Pied Piper CGC TKN |
Phyllis Portera/Greg Rodgers |
Bulldog |
780 |
15 |
GCHG CH Allegiance How To Get Away With Murder For Lawless RN BCAT CGCA TKN ATT |
Candice Duclos/Jason Duclos |
Portuguese Water Dog |
775 |
16 |
GCHS CH Cimarron Comal Ranger |
Jessica Logan |
Dalmatian |
750 |
17 |
GCHS CH Sandstorm N Balor Dream On DCAT CGC TKN ATT |
Rachel Wilson/Sofia Eaton/Kathleen Morton/Tami Bradford |
Saluki |
745 |
18 |
GCH CH Mariki's Albelarm Goddess Of Night |
Calley Anne Rupp/Courtney Hynes/Lesley Anne Potts |
Whippet |
720 |
19 |
GCHG CH Tramac Absolutely Positively |
Margaret A Callea/Jennifer Meisch/Crystal A Beam |
Dalmatian |
710 |
20 |
GCHS CH Kngz One Of A Kind |
Karen Grueninger/Louise Tran/Betty Murray |
Pug |
685 |
21 |
GCHS CH Posey Canyon Classic Gidget Wears Shalimar BCAT RATN |
Russ & Tricia Stanczyk/Jennifer Johnston/Joe Pavlic |
Parson Russell Terrier |
675 |
21 |
GCHB CH Seabrook Something To Talk About |
Leslie Jaseph/James Jaseph |
Sealyham Terrier |
675 |
23 |
GCHS CH Birnam Wood's No More Mr. Nice Guy FDC |
Dick Hill/Sylvia Donahey/Dawn Hill |
Retriever (Golden) |
670 |
24 |
GCHS CH Tephra Dark Reflections @ Skywatcher |
Connie T Buchanan/E F Buchanan D.V.M. |
Retriever (Curly-Coated) |
665 |
25 |
GCHG CH Cordmaker Boys Will Be Boys RI PT FDC NAP NJP |
James M Moen/Catharine Pronzini/Penny Kelly/Sue Huebner |
Puli |
660 |
26 |
GCH CH Big Rig's Tampa Tank |
Mr. Brandy K Germer/Lisa Tremblay |
Bullmastiff |
655 |
26 |
GCHS CH Amore's Red Velvet |
Jeannie Love/Karen Day/Kimberly Bakker |
Italian Greyhound |
655 |
28 |
GCHS CH Spring Fevers Wild Hare |
Katelyn Scott Peart/Sherrie Scott/Bailey crader |
Australian Shepherd |
650 |
28 |
GCHS CH Rio's Where Hugo I Go CGC |
Elizabeth McElroy |
Chow Chow |
650 |
28 |
GCH CH Larkspur Red Hot And Spicy |
Susan Fraser/Susan Fraser/Susan Fraser/Susan Fraser |
Lakeland Terrier |
650 |
31 |
GCHB CH Ivie Farms N Kamar Take Em To The Train Station |
Kathy Doehler |
Miniature American Shepherd |
645 |
32 |
GCHS CH Sundevil's Fresh Squeezed CGCA CGCU TKN |
Amy Huenneke/Mr. Stacy Huenneke |
Akita |
640 |
33 |
GCHB CH Kava Daydream Believer |
Kathy Gillooley |
Poodle (Standard) |
635 |
34 |
GCHB CH Salgray N Lemko's Perfect Storm |
Jane Hamilburg-Guy/Jessica Kozel-Lemist |
Boxer |
625 |
35 |
GCH CH Asias Smooth Talker By Blackwitch |
Sewanee M Kracalik/lisa myers |
Chinese Shar-Pei |
620 |
36 |
GCHB CH Kbri Pinafore Achievement Hunter CGC TKN |
Kayla Croteau / |
Poodle (Standard) |
580 |
37 |
GCHB CH Southern Where Did My Manners Go? JH |
Lydia Frey/Tina McDonnell |
Pointer |
570 |
37 |
GCH CH Wirewick Afterhours Feels Like A Regret JH CGC |
Marion Hancock/Alexis Chism/Robert Wickes/Allison Chism |
Pointer (German Wirehaired) |
570 |
37 |
GCH CH Safari's Tempest |
Cynthia A Huff/Joel Haefner |
Poodle (Standard) |
570 |
40 |
GCHB CH Notorious Beams Foxy Rose Of Texas |
David W. Fox/Charlotte Cribley Fox |
Bulldog |
540 |
40 |
GCHS CH Dreamville King's Ransom |
Lori M Stephen/Kay Canaan |
Pekingese |
540 |
40 |
GCHG CH Dougal Pemdragons Magic Carpet Ride RI DCAT RATN CGCA TKA |
Audrey De Bard/Coleen De Bard/Adam N De Bard |
Pembroke Welsh Corgi |
540 |
40 |
GCHS CH Nanda Parvati Alanazar |
Laurel S Cain Denk D.V.M. |
Tibetan Mastiff |
540 |
44 |
GCHB CH First Class Flawless My Dear |
Mrs. Priscilla Boland/Kristin Schatzel |
Bedlington Terrier |
535 |
45 |
GCH CH Southcross Been Smiling Since U Left |
Sonny Shanks |
Miniature Schnauzer |
530 |
46 |
GCHB CH Calm To The Silver Moon And Back |
Cheryl and Bill Calm |
Bouvier des Flandres |
525 |
46 |
GCHB CH Wildisle Brie Sharpshooter |
Beth Chastain M.D./Debbie Chastain |
Irish Wolfhound |
525 |
48 |
GCH CH Wyndridge N Breka's Social Butterfly TKI |
Ms. Terri Pickett/Dawn Cornetto |
Boxer |
520 |
48 |
GCHB CH Lecteur's I Got Rhythm CAA FCAT |
Lauren Hull/Lucas Hull/Denise Hull |
Great Pyrenees |
520 |
48 |
GCH CH Tagalong's Oh My I Do Declare! CD BN |
Karen Bolt/Lindsay Bondy/Sarah Willms |
Spaniel (English Springer) |
520 |
51 |
GCHB CH Iron Gate Persuasion |
Lauren Lynne Lozano/Jeanne Radekopf |
Scottish Deerhound |
515 |
52 |
GCHB CH Windsong When You Wissh Upon A Star BN RI CGC TKN |
Richard T Fowler/Joy A Fowler/Adrianne L Fowler |
Norwegian Buhund |
505 |
53 |
CH Boyero Y'All Make It Rain FDC CGC |
Mo Hieronimus-Dimercurio/Tony Dimercurio/Theresa Hood/Serge Bilodeau |
Bouvier des Flandres |
500 |
54 |
GCHB CH Luvlee Ellie Mae - Paying It Forward |
Laura Dwojewski/Lee Albritton |
Maltese |
495 |
54 |
GCHG CH Meraki Intrigued By The Bees |
Stacy Zimmerman/River Ridge Knl/Jennifer Chappell/Deena Mapley/Lenore Hedemark |
Rat Terrier |
495 |
56 |
GCHG CH Bluefire Drive By |
Michael Cuda/Susan Cuda/Holly Million/Tim Smith |
Cesky Terrier |
490 |
56 |
GCHG CH Crownroyal's Dirtea Marteani RN FDC OA AXJ OF ACT2 ACT2J CGCA TKI BN-V FITB |
Mrs. Mary P. Osbun |
Spaniel (English Springer) |
490 |
58 |
GCHB CH Shogun's Royal Blackheath |
Kathryn Marshburn/Richard Marshburn |
Spaniel (Clumber) |
485 |
59 |
GCHB CH Command's Yes Sir |
Kimberley Nelson |
Great Dane |
475 |
59 |
GCH CH Winterboots Star Bits |
Camryn Sherrin |
Pomeranian |
475 |
61 |
GCHB CH Mardeck's Oberon Renaissance RI FCAT2 RATN CGC TKI |
Shannon Emmert/Evan Emmert |
Schipperke |
460 |
62 |
GCHB CH Elegy's You Live In The Dark BN RE CA PSD CGCA CGCU TKE VHMA VHMP FITG |
ANNIKA CHARO/Dorothy Izmirlian/Melissa Weldishofer |
Giant Schnauzer |
455 |
63 |
GCH CH Rilee's Diamond Of Faith |
Nikkie Kinziger |
Tibetan Terrier |
450 |
64 |
GCHB CH Hobarra Southern Cross Constellation |
Shawnine Cirincione/Anthony Cirincione |
Dachshund (Wirehaired) |
445 |
65 |
GCH CH Alpenglow Mumms The Word @ Bridgehill |
Gretchen Milke/Elizabeth Friedlander |
Beagle (13 in. and under) |
440 |
65 |
GCHS CH Prismic Fashionista Ignites The Revolution CAA DCAT |
Mrs. Priscilla Boland |
Bedlington Terrier |
440 |
65 |
GCHG CH Bold North Sporting Fields Aff'Air To Remember BN RI PT NA NF CGCA TKI |
Rebecca L Koeger/David Samuelson/Mr. Zane Koeger/Mrs. Dionne Butt-Einck |
Border Collie |
440 |
65 |
GCHB CH Fishback It's Miller Time |
Kelly Foos/Susan Miller Hall/April Clark/Amy Grace Clark |
Norwich Terrier |
440 |
65 |
GCH CH Oak's D' Newt Theodore |
Kelsey King/Nancy King |
Tibetan Spaniel |
440 |
70 |
GCH CH Heights Oh The Places You'Ll Go |
Tamra Roth/Alex Leih/Lynette Spitzer |
Bichon Frise |
435 |
70 |
GCHS CH Rysheron Bayne Dream Of You Lir Hound Of Neaden |
Ylva Ghazal/Jim Miller/Cheryl Riggs |
Irish Wolfhound |
435 |
70 |
CH Windrift's Jailhouse Rock |
Toni Hicks/Joanne Reed |
Keeshond |
435 |
70 |
GCHS CH Starline's Timeless Style BCAT |
Patti Kossmann/Lori Lawrence |
Whippet |
435 |
74 |
GCH CH Alpha Del Caritas |
Richard Lee |
Dogo Argentino |
430 |
74 |
GCHB CH MonTai Sleight Of Hand |
Heather Ginochio/Justin Ginochio |
Pekingese |
430 |
74 |
GCHB CH Shooting Star & Seaworthy's Finest Hour |
Mr. Zac Crump/Mrs. Nancy Vencill |
Portuguese Water Dog |
430 |
77 |
GCHG CH Morozova Rey's Summerlane Wind Rider |
Kathleen Novotny/Janet Adams |
Borzoi |
425 |
77 |
GCHS CH Cornerstone's Firmly Grounded |
Nancy Cameron/Jean Leiker |
Keeshond |
425 |
77 |
GCHG CH Snowshoe's True Colors |
Heather Galloway |
Samoyed |
425 |
77 |
GCHB CH Adair Jungleland |
Emily Janes |
Shetland Sheepdog |
425 |
81 |
GCHS CH Midnight White Sugarok Strut My Stuff At Nallie'S CGC |
Stephen Hall/ALEXANDRIA BARBAS/Liane Tofani |
Finnish Lapphund |
420 |
82 |
GCHS CH Blurubein & Firestorm's High Voltage |
Joy Lockery/Domino Parker |
Chinese Shar-Pei |
415 |
82 |
GCHB CH Vin-Melca's Mikanon Brewmaster |
Joe Stopyak/Kimberly Bettandorff |
Norwegian Elkhound |
415 |
82 |
GCHG CH Cariadh Tea Party At Coventry |
Amy M Jordan/Patricia P Smith |
Pembroke Welsh Corgi |
415 |
82 |
CH Vivids Magical Mischief Maker |
Deanne Marie Hood/Rylee Menard |
Pomeranian |
415 |
82 |
GCH CH Soonipi Point Rosefinch TKI |
Amy Caswell-O'Clair/Matthew O'Clair |
Wirehaired Pointing Griffon |
415 |
87 |
GCHB CH Pegfield Tintern T'Abby By Sutliff |
Jean Conaway/Andre Conaway |
Sealyham Terrier |
410 |
88 |
GCHS CH Cherryhills I Am Boyar CGC TKN ATT |
Elena Pleskov |
Black Russian Terrier |
405 |
89 |
GCHB CH Jaegersmann Pin Up Girl At Katwalk BCAT TKN |
Diane and Michael Mulvey/Maryann Koropecky |
Pointer (German Shorthaired) |
400 |
89 |
CH Twilight's Time Traveler JC |
Rick Brown |
Saluki |
400 |
89 |
GCHB CH Jamond's Pagani Riviera BCAT CGC TKA |
Caitlyn Glick D.V.M./Lorraine Limbird |
Setter (Irish) |
400 |
92 |
GCH CH Hallmark Gloryb White Diamonds By Lemerle ATT |
elaine rude/Carol Fellbaum |
Bichon Frise |
395 |
92 |
GCHS CH Queenb's First Wild Fire BCAT |
Molly Spengler |
Dalmatian |
395 |
92 |
GCHS CH Ruthven The Importance Of Being Ernestine DCAT |
Katherine Alexandra Wright/Elizabeth White Fineburg |
Russell Terrier |
395 |
95 |
GCHB CH Aludra's Rock N Roll Refugee V Coruscate |
Emily Elizabeth Landrum/Jason Ryan Vogel/Rebecca Roter |
Doberman Pinscher |
390 |
95 |
GCH CH Pelis's Chip Off The Old Block Santino At Snubnub |
Elyssa Collins/Bryan K Robinson |
French Bulldog |
390 |
95 |
CH Chic Choix Osman At Edrey |
Edwin Valle |
Lhasa Apso |
390 |
95 |
GCH CH Skyline's It's All About Me |
Deborah Wolf |
Lowchen |
390 |
95 |
GCH CH Delamer Summer Just Got Hotter |
larry l wolfe/melanie l pacanowski/Krista J Nuovo-Roe |
Schipperke |
390 |
100 |
GCHS CH Shekinah's I Set Fire To The Reign |
Janie Clement/Jay Van Zandt |
Alaskan Malamute |
385 |
100 |
GCHB CH CSG CNC 3 Colors Red Is The New Black FDC DCAT CGC TKI VHMA FITB |
Sunshine Gipson/Rylee Menard/Jessica McRae/Alixandra Inskeep |
Redbone Coonhound |
385 |